Staráme se o nádherné azalky

Azalky jsou krásné nádherné květiny, které si pěstuje doma leckdo. I když si je sázíme zejména na zahradu do záhonků, většina lidí si je kupuje klasicky v květináčích, a to paradoxně během prosince. Málokdo ví, že azalky se totiž řadí k vánočním květinám, které do bytu nebo domu dostanou tu pravou vánoční atmosféru. Zatímco v letních měsících jsou oblíbené zejména pestřejší barvy, během zimních měsíců jsou oblíbené především červené azalky nebo bílé azalky. Jsou tak dokonale sladěné k typickým vánočním barvám, kterých je až do ledna v domácnostech plno.

Krásné azalky pochází z Číny, ale také se mnohé druhy přivezli až z dalekého Japonska. Azalky nekvetou neustále, kvetou zhruba šest až osm týdnů. Nepatří k nejméně náročným květinám, ale to by vás od jejich pěstování nemělo rozhodně odrazovat. Pokud se vám je podaří vypěstovat a budou bezproblémově kvést, bude vám je závidět nejeden soused.

První krok k úspěšnému pěstování uděláte už při samotné koupi. Vybírejte takové azalky, u nichž minimálně třetina poupat ukazuje svou barvu.

Co azalky potřebují?

Azalky ke svému spokojenému růstu potřebují zejména přijatelnou teplotu, která by se měla pohybovat kolem patnácti stupňů Celsia. To je poměrně málo – v domácnostech se topí, obvykle se dosahuje teploty kolem pětadvaceti stupňů Celsia. Odborníci jsou toho názoru, že pokud je teplota v místnosti do dvaceti stupňů, azalky jsou spokojené.

Dostatek vody, žádný vápník

Azalky potřebují dostatek vody ke svému bezproblémovému růstu. Se zeminou to rozhodně nepřehánějte. Stačí nízká zemina a k zalévání využijte změkčenou vodu. Vápník je pro azalky nepřijatelný, doslova ho nesnáší. Ideální volba je dešťová voda.

Jak jsme zmínili, pěstování azalek nepatří k nejméně náročným činnostem, ale stojí to za to. Určitě budou dělat radost i celou dlouhou zimu.