Jak zabránit úrazu při práci s motorovou pilou

Každý člověk ve své práci pracuje s něčím jiným. Někdo pracuje s počítačem, někdo se neobejde bez motorové pily. Konkrétně motorová pila je nepostradatelným pomocníkem hlavně pro pracovníky, kteří udržují zeleň nebo kteří kácí stromy. I když je to pomocník, kterého nemohou postrádat, je zároveň velmi nebezpečná a je třeba dodržovat několik pravidel bezpečného používání. I na práci s motorovou pilou se vztahují povinnosti BOZP, proto to nepodceňujte. Podcenit bezpečnost práce by se nemuselo vyplatit. 

I když se vám do nynějška nic nestalo při práci s motorovou pilou, proto podceňujete BOZP jako takové, je třeba ho mít vyřešené, protože kontroly ze státní správy jsou v případě nevyřešené BOZP a také PO nekompromisní a udělují opravdu šíleně velké pokuty. Proto dbejte na bezpečnost práce a znejte, jak zabránit úrazu při práci s motorovou pilou. O tom vás ostatně může poučit i firma Extéria, která si může vzít bezpečnost práce a požární ochranu u vás v podniku na starosti. Pročtěte si pozitivní recenze a reference na internetu, v nichž jsou popsány zkušenosti s firmou. 

Nicméně pár tipů a rad, jak zabránit úrazu při práci s motorovou pilou, pro vás máme. 

Rady, jak zabránit úrazu při práci s motorovou pilou

  • Oblékejte se do vhodných oděvů. Oblečení by rozhodně nemělo být ani moc těsné, ale ani moc volné – zkrátka tak akorát. 
  • Nezapomínejte ani na ochranné pomůcky, které jsou v tomto případě taktéž nepostradatelné. Pomůckami máme na mysli například rukavice nebo ochranné brýle. 
  • Vždy a v každém okamžiku buďte připraveni na možnost vzniku zpětného vrhu, který bývá nejčastější příčinou úrazů při práci s motorovou pilou. Je třeba neustále sledovat polohu vrcholu vodící lišty motorové pily.
  • Než začnete s motorovou pilou pracovat, seznamte se důkladně s pilovými řetězem. A samozřejmě se důkladně seznamte i s pilou, kterou používáte.