Jak pečovat o kožené potahy v autě? 

Kožené sedačky platí za luxusní čalounění, které při správné péči i po letech vypadá jako nové. A to je jasný důvod, proč se o ně pečlivě starat. Nestačí jen vhodná autokosmetika na kůži, je třeba vědět, jak ji správně aplikovat. 

V první řadě je třeba připomenout, že žádný čistič na kůži v autě nebude stačit, pokud na ni budeme často sedat v ušpiněném nebo vlhkém oblečení. Kůži nesvědčí ani příliš nízké či naopak příliš vysoké teploty, mohla by popraskat nebo ztvrdnout. 

Používejte jedině speciální a šetrné čističe. V žádném případě nepoužívejte domácí saponáty a aviváže. Budete potřebovat také šetrný detailingový kartáček, ruční vysavač, utěrky z mikrovlákna a kbelík s čistou vodou. 

Jak postupovat? 

Nejprve vysavačem vysajte všechny záhyby od prachu a drobků. Pokud to neuděláte, při čištění by mohly kůži odřít. Nečistěte kůži na přímém slunci. Čistič nejprve aplikujte na malé a hůře viditelné místo, pokud ho používáte nově. Pak ho naneste na celé (sklopené) sedadlo včetně opěrek a pořádně ho rozetřete, aby se na něm netvořily kapky. Ty by mohly kůži vybělit. 

Kartáček namočte v teplé vodě a krouživými pohyby čistič roztírejte, dokud nezačne pěnit. Na štětec netlačte, stačí jemné pohyby. Nakonec čistou utěrkou z mikrovlákna čisticí prostředek stírejte, a to vždy jedním směrem. Nejspíš jich budete potřebovat několik. Pokud je kůže hodně zašpiněná, celý postup opakujte. 

Nanášení impregnace 

Když kůže po čištění dokonale vyschne, naneste na ni impregnaci, nechte chvíli zaschnout a otřete čistou utěrkou. Impregnace kůži ochrání proti UV záření, stárnutí, tvrdnutí a popraskání. Usnadní vám také další čištění. Do jisté míry může zabránit škrábancům a prošoupání, ale bez šetrného zacházení se poškození stejně nevyhnete. Po aplikaci impregnace by měl být povrch kůže matný a suchý, neměl by se lesknout, vyhněte se proto krémům a olejíčkům.