Účinné tipy a rady, jak se zbavit plísní. Zatočte s nevítaným hostem

S příchodem chladnějších ročních období a příchodem topné sezony se nám v domácnostech začalo hromadit vlhko. Zejména v bytech se s vlhkem potýkáme nejvíce. Zvyšující se vlhko však vede k výskytu nepříjemného společníka v podobě plísní. Jedná se nejen o nevítaného hosta, ale také o zdravotně škodlivou návštěvu, se kterou je třeba co nejdříve zatočit. Bohužel, boj s plísněmi není sprint, ale spíše běh na dlouhou trať.  

Plísně jsou velice nebezpečné. Většinou přichází po krůčkách a pravidelně se objevují v domácnosti, i když už jsme dávno mysleli, že jsme s nimi zatočili. Důvodem, proč se neustále vrací do domu je především to, že s nimi zatočíme jen povrchově. Bojovat se s nimi musí ale do hloubky.  

Nebojte se otvírat okna 

Způsobů, jak bojovat s plísněmi nebo jak tomuto nevítanému hostu předcházet, je mnoho. Patří k nim také pravidelné větrání. Mnoho lidí si myslí, že větrat v zimě je zakázané, že to vede jenom k velkým tepelným ztrátám. Jenže pravdou je, že díky větrání dojde k výměně vzduchu a proschnutí místnosti. Sníží se tím pádem vlhkost a plísním (stejně jako roztočům) se může předejít.  

Obecně platí, že v místnostech, kde se dlouhodobě vyskytuje vlhkost ve vyšších hodnotách, by se mělo větrat častěji. Během chladných měsíců alespoň pět, deset minut denně. Po ránu se nebraňte chvilkovému otevření oken dokořán.  

Zamezte rosení oken 

Místem, kde se plísně vyskytují nejvíce, jsou okna. Právě zde dochází k velkému rosení čili k vzniku vlhkého prostředí, které plísně milují. Pokud chcete předcházet plísním, musíte předejít rosení oken. Snažte se tedy přijít na místa, kde se rosa drží nejvíce. A zde zdroje rosení omezte na minimum.  

Za rosením většinou stojí narušení tepelných poměrů v domácnosti nebo vysoká vlhkost v interiéru. Pozor si dejte na plísně hlavně v koupelně, kde se vlhkost pohybuje až mezi sedmdesáti a sedmdesáti procenty.