Termické solární systémy. Jak na ně přispívá dotační program?

Emise CO2 jsou významným problémem celé společnosti, a proto se hledají vhodná řešení obnovitelné energie. Solární termické systémy pro rodinné domy jsou ideální v případě, že chcete jednoduchým a ekologickým způsobem zajistit vytápění nebo ohřev vody. Pomůže vám také dotační program Ministerstva životního prostředí s názvem Nová zelená úsporám, který koupi takových zařízení finančně podporuje a u něhož lze požádat o dotaci.

Jak funguje solární termický systém

Sluneční energie je všudypřítomná. Důležité je jen znát způsob, jak ji správně využít. Termická solární soustava je vhodným řešením, které takovou energii zachytává, s její pomocí následně vytápí dům nebo ohřívá vodu. Systém je vybaven kolektory, absorbérem, solárním okruhem a solárním médiem. 

Mytí nádobí, praní nebo sprchování vás tak může vyjít na minimální výdaje. Sluneční energie je totiž zdarma a jediné, do čeho musíte investovat je instalace systému. S tím vám ovšem nyní hodlá pomoci dotační program Nová zelená úsporám. 

Výše příspěvku

Na instalaci termického solárního systému přispívá program Nová zelená úsporám 35 000 – 50 000 Kč. To je o něco méně než v případě pořízení fotovoltaické elektrárny, jelikož zařízení není schopné energii využívat jako elektrický proud, ale přesto se jedná o výraznou slevu. 

Termický systém pro ohřívání teplé vody je dotován částkou 35 000 Kč, ale v případě volby zařízení, které dokáže také vytápět, se jedná o vyšší částku 50 000 Kč. Pro instalaci a vyřízení dotací doporučujeme lokální firmu.

Efektivní vytápění domu

Napojení systému na současnou soustavu je jednoduché. Můžete tak využít všechny radiátory v domě, ale také podlahové topení. Jestliže zvažujete koupi nebo stavbu nového domu, investujte do pasivní nízkoenergetické stavby, na kterou též můžete při pořízení získat výraznou slevu z dotačního programu. Jestliže navíc prostor vybavíte fotovoltaickými nebo termickým systémem, ušetříte výrazně na energiích a počáteční investice se vám v průběhu několika let vrátí.