Povedená dvojka: Shyb a odporová guma

Posilování s vlastní vahou je sice na vzestupu, ale není na škodu, když si přizvete na pomoc některou z mnoha dostupných pomůcek, abyste urychlili progres a dosáhli cíle. Vzít si při nácviku shybu odporovou gumu není ostuda. Naopak.  

Odporová guma 

Jedná se o základní pomůcku. Je skladná, lehká, měkká, poddajná a její použití je sice směšně jednoduché, ale zároveň univerzální a pomáhá jak při rutinním posilování, tak při snaze posunout se k těžším cvikům. Pohrajte si s mírou elasticity, šířkou a odporem. Cena se pohybuje v řádu stokorun, je nenáročná na prostor a vhodná na cesty.  

Odporová guma je oblíbená především u žen, které ji hojně využívají k posilování paží, stehen a lýtek. Její pole působnosti je ale mnohem širší a pro zvládnutí shybu, kdy nemáte dostatek síly nebo se potřebujete soustředit na správnou techniku, zatínání zad a správné dýchání, je skvělým pomocníkem.  

Nahoru s podporou  

Není třeba se stydět, když nezvládnete ani jedno “čisté” přitáhnutí k hrazdě. Mnohem lepší variantou je nechat poradit a použít odporovou gumu. Špatná technika totiž vytváří chybné návyky pro další cviky, přivolává bolesti a může být příčinou vážných zranění jako jsou natržené svaly.  

Na barvě záleží  

Odstín odporové gumy si nevybírejte podle preferencí jednotlivých barev, ale podle odporu, který pro zvládnutí shybu potřebujete. Fyzicky zdatný muž, který potřebuje jen jemnou podporu nutnou k doladění techniky, volí fialovou nebo zelenou. Žena snící alespoň o jednom shybu sáhne po tmavě modré. 

Jak na to?  

Pod hrazdu umístěte stupínek, abyste se mohli pohodlně zavěsit do gumy. Provlečte kolena nebo stáhněte gumu dolů chodidlem, chyťte se a nechte se silou odporu vyvézt nahoru. Pokud je to pro vás příliš lehké, zvolili jste špatnou variantu gumy. Hlavní je totiž vždy lidská síla, jde jen o podporu v nejistotě a mírnou pomoc, abyste se mohli soustředit na technicky správné provedení.