Jaké škody napáchala vichřice Herwart v Česku?

Málokdy se stane, že se Českou republikou prožene nějaká opravdu velká katastrofa. Obrovskou katastrofu jsme zažili před patnácti lety, kdy se Česká republika doslovně potopila, protože nás navštívily nepříjemné povodně. Dlouho se nic tak ničivého nestalo, až nyní. Na konci října letošního roku se totiž prohnala Českou republikou vichřice Herwart, která se později označila za nejničivější vichřici za posledních deset let. Jaké škody napáchala?

Opět jsme se přesvědčili, že matka příroda je všemocná a že si zkrátka dělá, co chce, aniž by nás informovala nebo aniž by se zajímala, jaké škody vlastně napáchá. Vichřice, při které bylo několik domácností bez proudu či při které dokonce létaly i trampolíny přes plot, napáchala opravdu velké množství škod, a to hlavně na železnicích.

Pojďme si nyní zmínit, jak velké škody vichřice napáchala na železničních tratích.

Škody sahají do milionů korun

Škody na železničních stanicích se podle všeho dostanou až k jedenácti milionům korun. Vichřice zkomplikovala cestování desítkám lidí, bylo zrušeno nespočet vlakových spojů. Stromy padaly a neumožňovaly tak bezpečný průjezd vlakům.

Jedenáct milionů – suma, kterou se vyčíslily škody, které vichřice Herwart napáchala jenom během neděle.

Co bylo nejvíce poškozeno?

Vítr, který dosahoval obrovské rychlosti, ničil hlavně trakční vedení. Do sumy se započetl samozřejmě zásah drážních záchranářů, kteří se snažili všechno uvést rychle do pořádku. V této částce hrají roli i náklady, které se pojí s odklízením stromů (a že těch stromů nebylo zrovna málo). Zatím v ní však nejsou zahrnuty škody, které zaznamenali jednotliví dopravci na svých vlacích.

Kde se nejvíce zachraňovalo?

Největší počet záchranářských operací se zaznamenalo na Vysočině, dále taky v jižních a severních Čechách. Bohužel ani Morava nezůstala bez povšimnutí. Zde nejvíce vypadávaly proudy v domácnostech a taky se zde odklidilo více jak dvě stě spadlých stromů.