Exhalace jsou smrtící – každým rokem na ně umře 500 Pražanů

Nebezpečných jevů, které nás mohou každý den napadat, je venku opravdu neskutečně mnoho. Všichni se však nejvíce obávají virů a bakterií, které jsou spojeny s tím, že v těle vyvolávají nemoci. Jenže to není to, čeho bychom se nejvíce měli bát. Myslet bychom měli zejména na exhalace, které jsou smrtící každým rokem pro mnoho lidí. Jedná se o problém metropolí, které jsou znečistěné prachovými částicemi. Právě tyto prachové částice způsobí, že díky nim umře předčasně podle aktuálních statistik a analýz více jak pět set lidí – dokonce konkrétně i Pražanů.

Exhalace jsou nebezpečné zejména pro naše srdce a cévy. Proto předčasně se umírá zejména na choroby, které jsou spojeny právě se srdcem nebo s cévy. Nejvíce takových částic samozřejmě produkují automobily. Zejména jsou nebezpečné ty typy automobilů, které jsou poháněny dieselem bez filtru pevných částic.

Co nám kromě předčasného úmrtí může potkat?

Předčasné úmrtí ale samozřejmě není jediné zdravotní riziko, do něhož nás může exhalace dostat. Jedná se také o jiná další onemocnění, která jsou spojena hlavně s dýchacím ústrojím. Může se také v našem těle zvýšit počet bronchitid nebo se vyskytují i astmatické příznaky u dětí.

Nejtěžší částice, které produkují automobily, se nám usazují v nose, menší se pak pomalu, ale jistě dostávají do plic, dále také přes plíce i do krve, díky čemuž jsou pak samozřejmě roznášeny kompletně po celém těle.

Kde je tato situace nejhorší?

Nejhorší je tato situace samozřejmě v Praze, která je v České republice největší. Nejhorší částí konkrétně je Florenc. Konkrétně zde na autobusovém nádraží je to nejhorší, protože při čekání mají autobusy samozřejmě zapnuté motory.

Pár konkrétních počtů:

Abyste však byli v obraze naprosto dokonale, pojďme si ukázat, jak je tomu podle odhadů o počtech předčasných úmrtí. Odhady každým rokem zveřejňuje Státní zdravotní ústav. Loni tomu bylo kolem pět seti dvaceti lidí, kteří umřeli na základě exhalace. V minulých letech tomu bylo hůře – jednalo se zhruba o sedm set až osm set mrtvých.