Nedávno vyplynula na povrch zajímavá globální studie, která pojednává o atraktivitě práce. Jelikož se nyní neustále potýkáme se zaměstnaneckou krizí, kdy je dostatek volných pracovních míst, bohužel není dostatek zaměstnanců, je to poměrně aktuální. Studie se zaměřovala na celosvětový trh práce a zajímalo ji, jaká země či jaké město nabízí nejatraktivnější práci z hlediska pracovních podmínek a příležitostí. Česká republika se dostala ne velice dobré místo, konkrétně naše hlavní město Praha se dostalo před New York nebo před samotný Singapur.
Podle této globální studie, kterou má na starosti společnosti Adecco, se Česká republika umístila nejlépe ze všech státu střední, východní i jižní Evropy. Umístila se na krásném 25. místě, a to z celkového počtu 119 zemí.
Proč jsme byli tak dobře hodnoceni?
Otázkou je, proč jsme se umístili na tak skvělé pozici. Podle všeho jsme nadprůměrné hodnocení dostali hlavně díky vysoké úrovni odborných a technických dovedností, kromě toho mámě i slušnou úroveň generové rovnosti a mnoho možností sociální mobility.
Samozřejmě dostali jsme i pár rad a tipů, v čem bychom se měli zlepšit. Do budoucna bychom podle společnosti Adecco měli zlepšit a zvětšit zájem přijímat talentované pracovníky ze zahraničí, taky bychom měli více tolerovat menšiny a měli bychom zefektivnit vzájemné kooperace mezi firmami.
Kdo se stal nejatraktivnější zemí světa?
Nejatraktivnější práci nabízí ve Švýcarsku, Norsku či ve Švédsku. Hodnotilo se na základě schopnosti přitahovat a rozvíjet talentované pracovníky, hodnotil se i způsob, jak si země udržují talentované pracovníky.
Země, které se umístily na prvních příčkách žebříčku, mají společný zejména vzdělávací systém, který kombinuje formální klasické vzdělávání s moderní výukou pomocí projektilů a jiných moderních technologií.