Problémy v Turecku začínají dopadat na měnovou politiku Evropské unie, proto nemůžou zůstat bez povšimnutí. Za poslední dobu turecká krize došla k tomu, že se propadlo nejen euro, ale také akcie. Pokud máme být konkrétní, například euro vůči dolaru výrazně pokleslo, nachází se dokonce na nejslabší úrovni za poslední rok. Co se týče turecké liry, i ta poklesla vůči dolaru, a to o osmnáct procent. Podle všeho za to mohou vlivy prezidenta ReceptaTayyipaErdogana, které uplatňuje na měnovou politiku země. Kromě toho se také výrazně zhoršují vztahy se Spojenými státy americkými.
Ke zhoršení vztahů Turecka a Spojených států amerických došlo ve chvíli, kdy americký prezident Donald Trump přednesl světu své rozhodnutí zdvojnásobit cla na dovoz turecké oceli a hliníku. Následovala poté obrovská smršť obav o budoucnost turecké ekonomiky, což by samozřejmě mělo dopad na celou Evropskou unii.
Evropská centrální banka své obavy rozhodně neskrývá.
Jak je to s lirou a korunou
Abychom se však dozvěděli více o tom, jak to je mezi lirou a korunou, lira je v současné době velmi levná. Propadla se na necelé čtyři koruny z liru (konkrétně 3,70 za liru), což je oproti roku 2015 obrovský pokles. Vždyť před třemi lety bychom za liru zaplatili deset a půl koruny.
Lira poklesla vůči české koruně od začátku roku o neuvěřitelnou třetinu.
I burzy vnímají tureckou krizi
Ostatně měna není jediná, která si uvědomila tureckou krizi. Turecké problémy zasáhly i světové burzy, poklesly totiž akcie jednotlivých zemí. Například naše sousední Německo ztratilo dvě procenta, naše Pražská burza však ztratila méně, a sice půl procenta. Ovšem i burzy se strachují o tureckou ekonomiku, jelikož její další propad by mohl způsobit obrovské potíže v eurozóně.
Z posledních informací vyplývá, že se Turecko blíží k měnové krizi, která vypukne jistě brzy.