Jak jezdit v zimě

Zima je roční období, které nemají v lásce zejména řidiči. To je však samozřejmé, vždyť řidiči nesmí jezdit jako draci, jelikož by si mohli ublížit. Silnice jsou totiž v zimě někdy i nesjízdné, jindy jsou velmi nebezpečné. Pokud patříte k řidičům, kteří mají řidičský průkaz teprve pár chvil a nemají ještě dostatek zkušeností, doporučujeme nejezdit sami, jelikož jízda v zimě je opravdu zrádná.

Pokud jste zatím v zimě nejeli na silničních komunikacích, máme pro vás pár tipů na to, jak byste měli v zimě jezdit. Jsou to tipy, které vás mohou zachránit před nehodou nebo díky kterým i méně zkušení řidiči zvládnou přejet z domu do práce opravdu za chvíli.

Jezděte pomalu

Rychlá jízda se v zimě opravdu nevyplácí. Pokud milujete rychlou jízdu, raději na ni v zimě zapomeňte. Náledí je sice viditelné, ale ne vždy postřehnutelné, proto raději jezděte tak, jak je předepsaná rychlost, ne-li mnohdy i pomaleji.

Pokud budete jezdit pomalu, předejdete dopravní nehodě. Pomalá jízda se vyplatí zejména při vánici nebo vichřici či při silném sněžení, kdy nevidíte ani na metr před sebe. Ano, bohužel se najdou řidiči, kteří i za takového počasí jezdí jako blázni. Nezařaďte se mezi ně.

Mějte oči na stopkách

V zimě je jízda ve voze trochu náročnější pro oči. Nejen, že při silném sněžení musíte dávat pozor na to, co je před vámi, ale i při mírnějších zimách se musíte stále dívat okolo sebe, abyste předešli nárazu se srnkou nebo se zajícem. Navíc když budete mít oči na stopkách, snadno se vyvarujete i náledí, které, jak jsme zmínili, někdy bývá viditelné.

Jezděte spíše přes den

Pokud nemusíte jezdit nikam večer, nejezděte. Za tmy jsou silnice zrádnější, v noci navíc často mrzne, což znamená, že silnice nejsou mnohdy snadno sjízdné. Pokud vaše světla u automobilu dosluhují, ne vždy si všimnete náledí.

Vždy si seškrábejte skla

Mnozí řidiči to odbydou, což je špatně. Než nasednete do vozu, pořádně si seškrábejte skla na autě od sněhu a námrazy. Díky tomu bude jízda pohodlnější a bezpečnější.